Який спосіб лікування кісти безпечніше? Чи можна засмагати при міомі? Як позбавитися молочниці? На питання читачів відповідає генеральний директор Медичного жіночого центру, кандидат медичних наук Тетяна Кузнєцова.

Як лікувати кісту?

— Лікар знайшов у мену кісту. Скажіть, операція з її видалення обов'язкова? В. Н.

— Якщо кіста виникла на грунті запального процесу, її лікують зі тією ж схемою, що й звичайне запалення придатків матки, — фізіотерапією, протизапальними ліками, біостимуляторами, імуномодуляторами, вітамінами, гормональними препаратами, іноді антибіотиками. Якщо нічого не допомагає і кіста продовжує рости, лікарі призначають операцію.

Доброякісну кістому видаляють за допомогою лапароскопічної операції. Правда, якщо мова йде про пухлинне утворення і розібратися в тому, злоякісне воно чи ні, за допомогою інших діагностичних методів буває складно, то терміновий аналіз (так зване гістологічне дослідження) клітин, взятих з тканин пухлини, проводять прямо під час операції. Якщо кістома доброякісна, то видаляють тільки тканину пухлини, зберігаючи жінці яєчник і можливість стати мамою.

Лапароскопічна операція дозволяє видалити кісту з мінімальною травмою і максимальним збереженням здорових тканин яєчника. Після такої операції не залишається некрасивого рубця і потрібно менше часу на відновлення. Злоякісну пухлину доводиться видаляти за допомогою звичайної, відкритої операції, щоб не «рознести» хворі клітини на інші органи і тканини. У будь-якому випадку краще не сидіти і не боятися, а терміново відправлятися до гінеколога.

Не можна засмагати?

— Лікар виявив у мене в матці якийсь вузол, який останнім часом став значно менше. Імовірно, це міома матки. Але я сумніваюсь. Підкажіть, які симптоми повинні бути при цьому захворюванні і чи правда, що при ньому не можна засмагати (ми з чоловіком хочемо через місяць поїхати віжпочивати в Єгипет)? Светлана Грачева, Зеленоград

— При міомі матки вас повинні турбувати занадто рясні і болісні місячні, кров'янисті виділення, не пов'язані з місячним циклом, болі в нижній частині живота, особливо під час або після статевого акту, а також ускладнення і болісність сечовипускання. Якщо ці симптоми вам знайомі, то вам небажано їхати на море, оскільки в південних місцевостях, як правило, підвищена сонячна радіація, а вам саме шкідливо знаходитися під активним сонцем — воно провокує зростання міом. навіть якщо вузол під впливом будь-яких препаратів останнім часом зменшився, на півдні він може знову збільшитися. Тому при міомі матки тривале перебування на активному сонці протипоказано так само, як і відвідування солярію, теплові процедури (баня, фізіотерапія), деякі гормональні препарати, а при окремих видах міом не можна також використовувати спіралі для оберігання від вагітності.

Молочниця — знайти і знешкодити

— У мене молочниця. Якими засобами я її тільки не лікувала, але через деякий час хвороба знову повертається. Підкажіть, що робити? Ірина, Саратов

— Медична назва молочниці — вагінальний кандидоз. Винуватці її появи — дріжджові гриби кандида. За останні 50 років захворюваність грибковими інфекціями збільшилась приблизно в 10 разів. А все тому, що гриби вкрай широко розповсюджені в навколишньому середовищі. Живуть гриби і на фруктах і овочах, молочних продуктах і кормах тварин і птахів. Крім цього джерелом зараження може бути і сама людина. Гриби кандида можуть дрімати на шкірі і слизовій абсолютно здорової людини, ніяк не проявляючи своїх шкідливих властивостей. Але варто імунітету трохи ослабнути, як наша мікрофлора втрачає свої захисні властивості і гриби «прокидаються і нападають».

Причини активності грибів дуже різноманітні. Частіше за все це:

  • Вживання протизаплідних таблеток;
  • Безконтрольне вживання антибіотиків (на кшталт тетрацикліну й ін.);
  • Їжа, приготована із застовуванням дріжджів, — хліб, крекери, сир, вино і пиво (хоча не всі лікарі з цим згодні);
  • Продукти з надлишковим вмістом цукру;
  • Хронічна перевтома;
  • Занадто часті статеві контакти за короткий проміжок часу;
  • Статевий акт без збудливої прелюдії, що призводить до відсутності мастила;
  • Постійне носіння тісного одягу типу джинсів, колготок або трусиків із синтетичних матеріалів;
  • Користування вагінальними дезодорантами або косметичними спреями, кольоровим або ароматизованим туалетним папером, ароматизованим, кольоровим або антибактеріальним милом;
  • Ходіння в мокрому купальнику протягом довгого проміжку часу;
  • Використання стероїдів типу преднізолона;
  • Наявність інших захворювань або інфекцій.

Запобігти зараженню молочницею достатньо складно, адже від цього захворювання не застрахований ніхто. Гриби проникають в наш організм не тільки зовні, існують ще й внутрішні причини їхньої активізації. Наприклад, кандидоз — достатньо поширене явище серед вагітних жінок. А це небезпечно для плоду, оскільки під час пологів дитина ризикує заразитися від матері, проходячи через пологові шляхи. Грибок може вразити будь-який орган новонародженого, особливо беззахисні перед кандидами недоношені діти і ті, хто не отримує грудне молоко. Їхня мікрофлора дуже слабка і нездатна захистити організм від інфекції. Тому, перж ніж заводити дитину, необхідно пройти повне обстеження.

Виявити молочницю нескладно. У неї свої симптоми, які важко не помітити:

  • Перш за все це білі рясні сирнисті виділення, протягом деякого часу,які не мають запаху або мають трохи кислуватий. Саме ці виділення молочного кольору і дали назву власне хворобі;
  • Сильний свербіж і відчуття печіння в промежині, особливо вночі, що часто стає причиною безсоння;
  • Висип або червоні плями, які можуть бути як мокнучими, так і сухими.
  • Крім того, при зараженні статеві контакти стають вкрай болісними, тому часто молочницю називають «руйнівником сімейного життя». Повернення інфекцій після лікування робить заняття коханням настільки болісними, що від них доводиться відмовлятися.

При появі перших симптомів молочниці впоратися з хворобою достатньо легко. Тому кожній жінці раз в півроку необхідно здавати мазок, для того щоб перевірити захисні функції флори піхви. Підмиватися краще за все кип'яченою водой або розчином соди — він перешкоджає розмноженню грибів. Не варто класти з собою в ліжку дітей і прати свою власну білизну разом з усіма в одному тазу або пральній машині. Старайтесь не витиратися чужим рушником — ризик заразитися самій або заразити іншого в даному випадку дуже високий.

Гриби кандида можуть потрапити в організм і при інтимному контакті. В такому випадку лікування молочниці буде ефективним, якщо лікуватися почнуть обидва партнера. Чоловіки, як правило, хворіють кандидозом набагато рідше, ніж жінки, і переносять його набагато легше. Але тим не менш лікуватися вони повинні так само ретельно.

Молочниця — захворювання далеко не нешкідливе. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, хвороба може перейти в хронічну форму, після чого позбавитися її буде вкрай складно і самолікування не принесе жодних результатів.

До недавнього часу основними медикаментозними засобами у боротьбі з молочницею були ністатин і леворин. В останні роки таких препаратів стало набагато більше, і вони позбавлені небажаних побічних ефектів, таких як негативний вплив на печінку, придушення сексуального бажання і зниження смакової чутливості. Проконсультуйтесь зі своїм лікарем, і він призначить вам оптимальні ліки.